en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
Üniversite Seçimi
8022

Türkiye'de Mühendislik Alanındaki En İyi 10 Üniversite

Şuan da lise öğrencisi olup iyi bir mühendis olma yolunda ilerleyen değerli kardeşlerim için Türkiye'de mühendislik okuyabilecekleri en iyi 10 üniversiteyi belirledim. Bu liste herkes için değişiklik gösterebilir fakat ben olabildiğince tarafsız bir şekilde bir liste belirmeye çalıştım.

İşte Türkiye'nin en iyi mühendislik fakültelerine sahip 10 üniversite;

 
 

1.İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

Listenin başında yer alan İTÜ tamamen mühendislik üzerine kurulmuş bir üniversitedir ve İTÜ'de mühendislik fakültesi diye bir fakülte yoktur çünkü neredeyse her bölümün mühendisliğine sahiptir. Bu nedenle ihtisaslaşma üst düzeydedir. 

Neden İTÜ 1. geliyor diye soracak olursanız bazı rakamsal bilgiler ile açıklayayım;

  • İTÜ bünyesinde 360'tan fazla laboratuvar barındırıyor bu da öğrenci başına 5.9 metrekarelik bir alan demek.
  • ​İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi üniversite kapsamında Türkiye'de 7/24 açık olan tek kütüphanedir.
  • İTÜ M.İ. Kütüphanesi'nde 7.5 Bini elektronik olmak üzere 534.000 cilt yayın,7000'i geçen film koleksiyonu ve 1.2 Milyon tez bulunmaktadır.
  • Türkiye'nin ilk Müzik Kütüphanesini kuran üniversitedir.
  • Uluslar Arası Ortak Lisans Programı'na Türkiye'deki diğer üniversitelere nazaran en çok sahip olan üniversite yine İTÜ'dür.

Daha sayamadığımız nedenlerden dolayı mühendislik dendiği zaman benim ilk sıraya almak istediğim üniversite İstanbul Teknik Üniversitesi olmuştur.

2.Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Listenin başında olmayı ODTÜ mü yoksa İTÜ mü hak ediyor diye sormuş olabilirsiniz.Ben de listeyi hazırlarken defalarca sordum çünkü teknik anlamda çoğu şeyin ilkini yaşatmış en büyük teknik üniversitelerinden biri olmasına rağmen bölümlerin fazlalığından ve içerdiği sosyal bölümlerin fazla olmasından dolayı ihtisaslaşması fazlasıyla yüksek olmasına karşın İTÜ'nün düzeyine erişememiştir.Maliye,İşletme,Psikoloji,Kamu Yönetimi,Sosyoloji gibi sosyal ve eşit ağırlık puanıyla öğrenci alımına olanak veren ODTÜ,İTÜ gibi sadece mühendislik üzerinde yoğunlaşmamıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesinde İşletme bölümüne dair mühendislik dahi bulunuyor.

 
 

3.Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi genel anlamda sosyal bilimlerde öne çıkan bir üniversitedir.Eğitimin yanı sıra bu okulu tercih eden öğrencilerinin seviyesinin yüksek olmasından ötürü başarılı bir üniversitedir.Öğrencilerin okulun başarısına katkısı olduğu kadar her biri kendi alanında uzmanlaşmış başarılı akademisyen kadrosunuda unutmamak gerekir.

Mühendislik konusunda ise her ne kadar başarılı olsa da bu alanda İTÜ ve ODTÜ'nün ulaştığı seviyeye ulaşamamıştır.


4.Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi çoğu insana göre zenginlerin takıldığı, parası olanın gittiği bir üniversite olarak görünsede yine de öyle değildir.

Bilkent mühendislik fakültesi olarak Türkiye'de önde gelen üniversitelerden birisidir.

Az öğrenci sayısı ile uzman ve ilgiyi en üst seviyeye çıkaran Bilkent Üniversitesi, hali ile kontenjan ve bölüm farklılıkları olarak da biraz kısıtlı. 

 
 

5.Sabancı Üniversitesi

Beşinci sıraya uygun gördüğüm vakıf üniversitelerinden birisi olan Sabancı Üniversitesi özellikle Türkiye'nin ilk kez uygulanan,bölümler arasında esnek geçiş sistemi ile bize kendisini tanıttı.Kendi istediğiniz bölümü üniversiteye kayıt sonrası seçiyorsunuz.Doğal olarak yanlış tercihten doğan sorun ortadan kalkmış oluyor ve istemediğiniz bölümü okumak zorunda kalmıyorsunuz.Hoşunuza giden bir bölüme çok kolay bir şekilde geçiş yapabiliyorsunuz.

Mühendislik alanında son zamanlarda adını sıkça duyurmayı başaran Sabancı Üniversitesi yükselişini hızlı bir şekide devam ettiriyor. 

6.Yıldız Teknik Üniversitesi

Öğrencilerin yönetimden yana sıkıntı yaşadığı ama hala mühendislik konusunda unutulmasına izin vermeyen bir üniversite.

Unutmadan; bazı bölümleri İstanbul manzarasına sahip :)

 
 

7.Hacettepe Üniversitesi

Tıp alanında Türkiye'de üst sırada yer alan Hacettepe Üniversitesi, mühendisliktede göz ardı edilmeyecek bir üniversite.Tıp ve Sosyal Bilimler ile öne çıksa da yedinci sırayı almasını uygun gördüm.

8.Koç Üniversitesi

Listenin 8.sırasında yine bir vakıf üniversitesi bizimle beraber.

 
 

9.Ege Üniversitesi

Tıp fakültesi ile adını duyuran bir başka üniversite. İngilizce mühendislikleri ile öğrencilerini biraz zorlasa da yine de mühendislik adına 9. sıraya yakışan bir üniversite.

10.Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversite Siyasal ve Hukuk fakültesi ile öne çıksa da yine de mühendislikte göz ardı edilmemesi gereken üniversitelerden birisidir.Yönetiminin son yıllarda aldığı karar ile mühendislik fakültesini Gölbaşı'na (Ankara'nın şehir merkezine uzak bir kesimi) taşıyarak öğrencilerini birazcık üzmüş olsa da yine de bu listeye dahil olmasını öngördüm.

 
 
 
 
 

AdSense

AdSense

AdSense

AdSense

AdSense

türkiyede mühendislik alanında en iyi 10 üniversite, öğrenci, istanbul teknik üniversitesi, itü, ihtisaslaşma, kütüphane, laboratuvar, orta doğu teknik üniversitesi, odtü, teknik, sosyal, bölümler, psikoloji, kamu yönetimi, sosyoloji, eşit ağırlık, boğaziçi üniversitesi, akademisyen, bilkent üniversitesi, sabancı üniversitesi, yıldız teknik üniversitesi, hacettepe üniversitesi, koç üniversitesi, ege üniversitesi, ankara üniversitesi,
türkiyede mühendislik alanında en iyi 10 üniversite, öğrenci, istanbul teknik üniversitesi, itü, ihtisaslaşma, kütüphane, labpratuvar, orta doğu teknik üniversitesi, odtü, teknik, sosyal, bölümler, psikoloji, kamu yönetimi, sosyoloji, eşit ağırlık, boğaziçi üniversitesi, akademisyen, bilkent üniversitesi, sabancı üniversitesi, yıldız teknik üniversitesi,koç üniversitesi, ege üniversitesi, ankara üniversitesi,

Anasayfa                                    Mühendislikler                            Mühendislik Hakkında                 Hakkında                          İletişim                        Mühendis Olma Yolunda