en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
Üniversite Sınavına Hazırlık
3840

Üniversite Sınavlarına Hazırlık

Hangi bölümü istediğimize karar verdik, aklımıza en çok yatan, ilgi alanımıza en çok uyan, ileride sıkılmadan yapabileceğimiz o mesleği seçtik. Aramızdan kimisi Makine'yi, kimisi İnşaat'ı seçti, bilgisayarlardan,yazılımlardan hoşlanan birisi Bilgisayar Mühendisliği'ni seçti ya da ilerde insanlığa daha iyi hizmetler sunması adına iyi bir robot üretimi yapmak üzere Mekatronik Mühendisliği'ni seçti.

Evet arkadaşlar işin zor kısmını atlattık şimdi kendinize sorun, mühendislik eğitimini hangi üniversitede almak istiyorsunuz. Sınırlarınızı zorlayarak İTÜ'yü mü kazanmak istiyorsunuz ? Veya "o çok uçuk ben beceremem diyerek sınava daha az yoğunlaşıp memleketin bir ucunda küçük bir şehrindeki üniversite bana yeter"​ mi diyeceksiniz ?

Farkındasınız Türkiye'de her şehirde bir üniversite vardır; kimisi küçük şehirlerde, kimisi büyük şehirlerde. Siz mühendis olmak istiyorsunuz belkide alanında uzman daha iyi bir mühendis olmak istiyorsunuz, peki ne yapacağız ? Her gün 1 saat ders çalışarak mı olacağız iyi bir mühendis ?

Günde 1 saat çalışarak mühendis olabilirsiniz evet,gerçekten olabilirsiniz, 200 puan ile öğrenci alan üniversitede var 500 ve üzeri puan ile öğrenci alan üniversitede. Fark nedir peki ? Hemen açıklayalım,

200 puan ile gireceğiniz üniversite ile 500 puan ile gireceğiniz üniversite arasında dağlar kadar fark vardır arkadaşlar, hangi üniversiteye gireceğiniz ilerde iş hayatına adım atmaya başladığızda sizi en tepeye de çıkarabilir en dibe de çekebilir. Tercihiniz, hedefiniz daima yüksek olsun. Bir örnek ile açıklayalım siz 200 puan ile bir makine mühendisliğini bitirdiniz, 4 yılda bitirdiniz belki ama bu 4 yılda ailenizden uzak kalmış olabilirsiniz, dostlarınızdan, doğduğunuz yerden vs daha sonrasında siz ülkenize faydalı bir mühendis olmak için gerek aselsan (askeri elektrik sanayi) olsun gerek havelsan (hava elektronik sanayi) olsun bu kurumlarda işe girmek istediniz evet işinizde de gayet iyisiniz fakat sizinle beraber bir çok mezun o kurumlara girmek istedi, bir kişi var rakibiniz ve Türkiye'nin en iyi Mühendislik eğitimini veren okuldan İTÜ'den (İstanbul Teknik Ünivesitesi) mezun. Şimdi kendinizi iş verenin, sizi işe almak ile görevlendirilmiş kişinin yerine koyun. Size sorum şu, diplomasında İTÜ yazan kişiyi mi işe alırdınız yoksa diğerini mi ? :)

 

AdSense

Evet, kararımızı verdiğimizi düşünüyorum, hedefimizi yüksek tuttuk ve İTÜ,ODTÜ gibi okullarda eğitim almak istiyoruz peki bu kadar yüksek puan ile öğrenci alan üniversitelere girmeyi nasıl hak edeceğiz ? :)

Cevap basit tek cümle : Çok çalışacağız.

​Peki nasıl çalışacağız ? Burda devreye öğretmenleriniz girmekte arkadaşlar, öğretmenlerinizden tavsiyeler alarak işe başlayabilirsiniz, örneğin sizin adınıza bir ders çalışma programı hazırlayabilirler, hangi kitapları almanız konusunda size yardımcı olabilirler, her dersin öğretmeni ile o derse nasıl çalışmanız gerektiği hakkında kısa kısa notlar alabilirsiniz.Mühendislikte 2 temel ders vardır ki bu dersler Mühendislik Fakültesinde sürekli içli dışlı olacağınız derslerdir.Bunlar; Matematik ve Fiziktir.

(Dersleriniz seçtiğiniz dallara göre ağırlığı değişiklik göstermektedir, örneğin bir harita mühendisliği öğrencisinin biyoloji dersinde çok iyi olmasını bekleyemezsiniz.) 

Mühendislik Fakültesini kazanmak istiyorsanız MF-4 puan türünde başarı sağlamalısınız. MF-4( Matematik-Fen) puan türüne etki eden derslerin ağırlıkları aşağıdaki gibidir;

YGS – %11  Türkçe                                      Görüldüğü üzere Matematik ve Fizik büyük bir önem 
YGS – %6    Sosyal Bilimler                         taşımakta. 
YGS – %14  Matematik                                Sizlere tavsiyem bu iki ders formüller üzerine kurulu 
YGS –  %9   Fen Bilimleri                             dersler olduklarından ötürü ezber yapmak isteyeceksiniz.
LYS –  %33  Matematik                                Ezberlemek doğru bir öğrenme metodu değildir.Peki 
LYS –  %13  Fizik                                         ezberlemeden nasıl öğreneceksiniz ? Bu konuda çözüm 
LYS –  %9    Kimya                                       basit: Pratik yapmak.
LYS –  %5    Biyoloji                                     Bir formül varsa o formül ile ilgili defalarca sorular çözüp,           

                                                                                                                   ilk başta bir formül kağıdı hazırlayarak çalışabilirsiniz sonradan fark edeceğinize son derece eminim ki o kağıda bakmadan sorular çözebileceksiniz.Tabiki tek bir şart var o da çok soru çözmek.

İşinizi büyük bir ciddiyetle ve heyecan ile yapın, işinizi sevin,sınava çalışmayı sevin, bol bol sorular çözün, sıkılmadan, büyük bir istek ile yapın bu işi. Hiç bir zaman unutmayın fedakarlık olmadan başarı da olmaz. Şuan belki hayatınızdan feda edeceğiniz 2 yıl geriye kalan tüm hayatınızın iyi geçmesine vesile olabilir. Ya da bu sınava hazırlanmanız gereken zamanlarda gezin, dolaşın, film izleyin, müzik dinleyin ama sınavdan kaldığınız zaman da üzülmeyin. Umarım dediklerimi anlamışsınızdır.

Daha iyi bir çalışma planı ve bireysel bir konuşma için bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. 

Değerli kardeşlerim; kararlarınızı her zaman en iyi şekilde verin, bugün alacağınız her karar yarın sizin yaşantınız haline dönüşecektir. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.Çalışmaktan asla vazgeçmeyin. ;) 


İLGİLİ VİDEOLAR

 

AdSense

 
 
 
 

Anasayfa                                    Mühendislikler                            Mühendislik Hakkında                 Hakkında                          İletişim                        Mühendis Olma Yolunda      

 
Üniversite sınavına hazırlık, ilgi alanları, makine, inşaat, insanlığa daha iyi bir hizmet sağlamak, robot üretmek, mekatronik mühendisliği, her gün 1 saat ders çalışarak mühendislik kazanmak, 200 puan ile öğrenci olan üniversiteler, ders çalışmak, ders, 2018 ygs matematik, 2018 lys matematik, 2018 ygs fizik, 2018 lys fizik, itü, odtü, mühendislik fakültesi, ders çalışma programı, mf-4 puan türü,
üniversite sınavına hazırlık, ilgi alanı doğrultusunda mühendislik dalı seçme, makine, inşaat, mühendislik, insanlığa daha iyi bir hizmet sağlamak, mekatronik mühendisliği, günde 1 saat ders çalışarak mühendislik kazanmak, 200 puan ile mühendislik fakültesi kazanmak, 2018 ygs matematik, 2018 lys matematik, 2018 ygs fizik, 2018 lys fizik,