en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
Mühendis Olma Yolunda
1985

Mühendis olma yolunda..

Hepimiz ilerde iyi bir meslek sahibi olmak isteriz, kimimiz avukat, kimimiz doktor, kimimiz öğretmen ve kimimizde mühendis. İnternet başında biraz zaman geçiren kardeşlerim mühendisliğin ne olduğunu iyi bilirler, herkesin de anlayacağı üzere dünyanın dengesini mühendisler oluşturmaktadırlar.

Mühendislik geçmişten günümüze kadar sürekli ilerleyen ve gelişen süreç haline gelmiştir. Yalnız günümüzde her geçen gün mühendis sayısı artmaktadır bu da haliyle tek bir soruyu düşünmemize neden oluyor; başarılı bir mühendis nasıl olunur.

Bilmemiz gereken bir nokta da mühendis olmak, başarılı bir mühendis olmak için yeterli değildir. Hefenizin aslında tek bir noktaya odaklı olması gerekmektedir; alanında uzman bir mühendis nasıl olabilirim.

Mühendislik mesleğinde bilinmesi gereken bir diğer husus ta, bu mesleğin sürekli geliştiği ve asla durmadığıdır.

 

AdSense

Mühendis olma koşulları ülkeden ülkeye değişmektedir, bunun nedeni ise her ülkenin kendine ait eğitim sistemidir.

Bir mühendis olmak için öncelikle hangi alanda mühendis olmak istendiği belirlenmelidir. Örneğin ilgi alanınız inşaat proje ve şantiyeler ise; inşaat mühendisliği, bir arabanın teknik aksamı ya da tasarımı kısacası ilgi alanınız mekanik ise; makine mühendisliği, kod yazmak,yazılım geliştirmek, bir uygulama oluşturmak ise; yazılım mühendisliği ve ya bir robot üretmek istiyorsanız ki bu teknolojinin geleceğini tahmin ettiğimizde ilerde gayet iyi bir getirisi olabilecek olan; mekatronik mühendisliği gibi başlıca mühendislik çeşitleri vardır. Bunların yanı sıra daha başka türlerde de mühendislik dalları vardır. Daha fazla mühendislik dalı için tıklayın.

Kişi ilgi alanı doğrultusunda seçimini yaptıktan sonra eğitimini almaya başlamalıdır. Eğer lise döneminde karar verilmiş ise meslek lisesine yazılmalıdır. -Benim gibi :) bkz.Hakkında

Çoğu kişi seçimini üniversite sınavlarından sonra yapmaktadır her ne kadar çok sağlıklı olmasa da yine de iyi bir araştıma sonunda iş görecektir.

Şimdi gelelim en önemli konu olan başarılı bir mühendis nasıl olunur konusuna;

İyi bir okulda iyi bir eğitim almak elbette önemlidir fakat benim öğrendiğim ve belkide sizlerinde,alanında uzman profesörlerden  öğreneceği gibi üniversitede alınan eğitim neticesinde mühendisliğin sadece yüzde 20 öğretiliyor olması. Peki geriye kalan yüzdeyi nasıl tamamlıyacağız ? İşte burada mezun olduktan sonra iş size devrediliyor :)

Dediğim gibi her geçen yıl mühendis sayısı artıyor ve iş bulamayan mühendislerin0de sayısı artıyor, bahsettiğim gibi mühendis nasıl olunur değil; iyi bir mühendis nasıl olunur diye araştırmalar yapmanızda fayda var. İşsiz kalan mühendislerin en büyük problemi üniversite hayatından sonra kendini geliştirememiş olmalarıdır.Bizler kendimizi geliştirmek zorundayız, 21.yüzyıldayız ve teknolojinin geldiği noktaya bakmakta fayda var çok fazla beynimizi zorlamadan teknolojinin sürekli geliştiğini ve sürekli olduğunu hepimiz anlıyoruz :)

Sürekli ders çalışmak, alan çalışması yaparak bu işin hakkını vermemiz gerekiyor.

Daha da öteye, uzman bir mühendis olmaya hiçbir mühendis ve mühendis adayı hayır demez, elbette ki bunun da bir sırrı var; projeler üretmek, durmadan yenilenerek öğrenmeye açık olmak ve alanında söz sahibi olmaktır.

Bir mühendisten daha iyi bir mühendis varsa oda bilgilerini nesilden nesile aktaran, yeni mühendisler yetiştiren bir mühendistir. :)

 

AdSense

Anasayfa                                    Mühendislikler                            Mühendislik Hakkında                 Hakkında                          İletişim                        Mühendis Olma Yolunda      

 
Mühendisl olmak, meslek, mühendil olma koşulları, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, yazılım mühendisliği,
Mühendis olmak, meslek seçimi, mühendis olma koşulları, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, yazılım mühendisliği,