en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
Mekatronik Mühendisliği
2444
 
 

MEKATRONİK

MÜHENDİSLİĞİ

 
 
 
 
 

Mühendislik Fakültesi

İçin

Nasıl Çalışılmalıdır?

 

Mekatronik Mühendisliği Hakkında Bazı Bilgiler

 

Günümüzdeki makine,elektrik,bilgisayar donanımı ve bilgisayar yazılımı sektöründe teknolojinin hızla ilerlemesi aynı zamanda endüstriyel otomasyonun gelişerek endüstride akıllı makinelerin,robotların kullanılmaya başlanması farklı mühendisliklerin birleşerek yeni mühendisliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunlardan bir taneside Mekatronik Mühendisliğidir.

Akıllı makinelerin,ergonomik ve faydalı ürünlerin tasarlanarak üretimi için Makine Mühendisliği,Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliğinin bir birleşimi olarak ortaya çıkmıştır.Kısaca Mekatronik Mühendisliği, makine mühendisliği,elektrik-elektronik mühendisliği ve bilgisayar yazılım teknolojisinin bir makine veya ürün üzerinde birleşerek bütünleşmesini sağlayan bir mühendislik dalıdır.

Mekatronik mühendisliği bölümü;zamanı,özkaynakları ve iş gücünü ekonomik olarak kullanan,aynı zamanda günümüz teknolojisi ve mühendislik üretkenliği,çevresel gerçekleri göz ardı etmeden en iyi en verimli şekilde kullanarak teknolojik tasarım yapabilen kaliteli mühendisler yetirtirmeyi amaçlamıştır.


  • Yeni bir mühendislik dalı olarak bilinen Mekatronik,yaşantımıza büyük kolaylık sağlamaktadır.
  • Dünya'da çok geniş uygulama alanına sahip olan mekatronik mühendisliği;bir ürünü,mekatronik gücü oluşturmak için motor sistemleri,oluşan gücü aktarmak için mekanik sistemler,değişimleri algılamak için sensörler,sistemin kontrolü için mikro işlemci ve tüm sistem veya makineyi merkezi veya dağınık yapıda denetleyebilen bilgisayar programlarından oluşan bir sistemin yöneticileridir.
  • İlgi alanlarınıza göre bir çok alanda ( Video oyunları,sanal gerçeklik uygumaları,güvenlik sistemleri,garaj kapıları,fotoğraf makineleri,video kameraları,uçuş denetim sistemleri,iniş sistemleri,kokpit kumanda ve cihazları,hava taşıtları,hava yastığı güvenlik sistemi,ABS fren sistemi,çamaşır makineleri,bulaşık makineleri,buzdolapları,lazer yazıcılar vb.) çalışabilirsiniz.
 
 
PreviousNext

Sample Picture 2

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

mekatronik, mühendislik, mekatronik mühendisliği, makine, elektrik, elektronik, bilgisayar, robot, üretim, karışım, çok yönlü, motor, video oyunları, güç, uyguluma, güvenlik sistemi, lazer, yapım, üretim, mekanik, yazılım, teknolojik tasarım, kaliteli mühendis, kalite,
mekatronik, mühendislik, mekatronik mühendisliği, makine, elektrik, elektronik, bilgisayar, robot, üretim, imalat, çok yönlü, motor, video oyunları, güç, uygulama, güvenlik, yazılım, teknolojik tasarım, kalite, mühendis,

Anasayfa                                    Mühendislikler                            Mühendislik Hakkında                 Hakkında                          İletişim                        Mühendis Olma Yolunda