en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
Gıda Mühendisliği
2395
 
 

GIDA

MÜHENDİSLİĞİ

 
 
 
 
 

Mühendislik Fakültesi

İçin

Nasıl Çalışılmalıdır?

 

Gıda Mühendisliği   Hakkında Bazı Bilgiler

 

Gıda hammaddelerinin değerlendirilip, gıda kaynaklarının nitelik olarak korunması,artıklarından yeni besin oluşturulmasına,hammaddelerden çok yönlü yaranlanılması, böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılması konusunda araştırma yaparlar.

Sağlık,Maliye ve Gümrük,Tarım,Orman ve Ticaret Bakanlığında,Belediyelerde ve özel kurum ve kuruluşlarda proje mühendisi,yatırım uzmanı,danışman,kalite kontrol uzmanı ya da işletme mühendisi olarak görev yapabilirler.

Gıda mühendisliğini amacı; gıda hammaddelerinin değerlendirilmesinde ve gıda kaynaklarının nitelik ve nicelik olarak korunması, sağlıklı gıda çeşitlerinin artırılmasında araştırma ve eğitim yaparlar.


  • Gıda Mühendisliği bölümünün eğitim süresi 4 yıldır.Eğitimin ilk yıllarında matematik,kimya ve fizik ağırlıklı derslerle birlikte ekonomi ve temel mühendislik dersleri verilmektedir.Eğitimin ileri zamanlarında gıda mühendisliği alanına özgün derlere yoğunlaşılmaktadır.
  • Bu bölümde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin normalin üstünde, genel bir akademik yeteneğe sahip : matematik, fizik, biyoloji ve özellikle kimya ve ekonomiyle ilgili olmaları gerekmektedir.
  • Gıda mühendisliğinde okuma prensibi, araştırma prensibi ve sürekli araştırma söz konusu olduğundan bu bölüme girecek olan adayların gelecekteki mesleğini seçerken iyi düşünmelerini tavsiye ederim.
  • Esas itibari ile bu mühendislik dalı üretici bir mühendislik dalıdır.
 
 
PreviousNext

Sample Picture 2

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

gıda, mühendislik, gıda mühendisliği, deney, bilim, hammadde, sağlık, araştırma, aşı, bitki, kontrol, uzman, koruma, proje, mühendisi, yatırım, uzmanı, danışman, kalite, işletme,
gıda, mühendislik, gıda mühendisliği, deney, bilim, hammadde, sağlık, araştırma, aşı, bitki, kontrol, uzman, koruma, proje, mühendisi, yatırım, uzmanı, danışman, kalite, işletme,

Anasayfa                                    Mühendislikler                            Mühendislik Hakkında                 Hakkında                          İletişim                        Mühendis Olma Yolunda