en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
 
Genetik Mühendisliği
2377
 
 

GENETİK

MÜHENDİSLİĞİ

 
 
 
 
 

Mühendislik Fakültesi

İçin

Nasıl Çalışılmalıdır?

 

Genetik Mühendisliği Hakkında Bazı Bilgiler

 

Genetik Mühendisliği; dış müdahale ile canlıya yeni kalıtsal özelliklerin kazandırılması ya da mevcut ırsi özelliklerin değiştirilmesiyle ilgilenen bilim dalıdır.Genetik Mühendisliği; gen teknolojisi,biyoteknoloji,gen üretme,gen aşılama gibi çeşitli isimler ile de anılır.

Bazı bilim insanları, makalelerinde "Gen" yerine "Jen" ismini kullandıklarından "Genetik" ve "Jenetik" kelimeleri eş anlamlı olarak kullanabilirler.

Genlerin yalıtılmasında,çoğaltılmasında,farklı canlıların genlerinin birleştirilmesi veya genlerin bir canlıdan başka bir canlıya aktarılması vs. çalışmalar ile uğraşırlar.Genetik Mühendisliği için,gen klonlaması,DNA klonlama,genetik manüplasyon ya da gen ekleme gibi birçok bilim insanınca eş anlamlı olarak kullanılabilmektedir.

Modern biyoloji günümüzde çok büyük hamleler yapmış,işi moleküler biyolojiye kadar getirebilmiş ve hatta genetik mühendislik gibi bir tatbikat sahasınada ulaşabilmiştir.

Son derece geniş bir etki alanına sahip bir meslektir.

Çoğu bilim dalına ait olan bilgilerin ve çeşitli özel tekniklerin,canlılar ile ilgili temele ve uygulamaya ait sorunların çözümünde,moleküler biyoloji hakkında bilgimizin artmasına yardım eden çok etkili bir araştırma aracıdır.

GREGOR MELDEL bu bilimle ilgili çalışmaların kurucusu olarak kabul edilip,"Genetiğin Babası" olarak tanınmaktadır.

  • Görev alanları çok geniştir. (Sağlık hizmetleri veren kurum-kuruluşlarda,biyolojik ürünlerin üretiminde,biyoteknik çalışma yapan kuruluşlarda,hammadde ve ilaçların,kozmetik ürünlerin üretim ve kalite kontrol aşamalarında,adli tıp ve kriminoloji labaratuvarlarında suçlu belirlenmesinde vs)
  • Canlıları moleküler düzeyde inceleyip,tıbbi,biyolojik ve çevresel sorunlara çözüm getiren çalışmalar yapar.
  • Tıbbi bozukluğa neden olan geni araştırıp tanımlamada bulunurlar.
  • Hücre büyümesinin kontrol altında tutulmasına yönelik çalışmalar yaparlar.
  • Çevreye zararlı olan faktörlerin giderilmesine yönelik iyileştirici çalışmalar yapıp,bilime sürekli yenilikler getirir.
 
 
PreviousNext

Sample Picture 2

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.

genetik, mühendislik, genetik mühendisliği, canlı, kromozom, dna, kodlama, aşılama, aşı, klon, klonlama, gen ekleme, biyoloji, ırsi, bilim, kalıtım, kalıtsal, modern, gregor mendel, hesaplama, deney, kriminoloji, biyoteknoloji, gen teknolojisi, jenetik, moleküler, manüplasyon,
genetik, mühendislik, mühendis, genetik mühendisliği, canlı, dna, kodlama, aşılama, aşı, klon, klonlama, gen, gen ekleme, biyoloji, ırsi, bilim, kalıtım, kalıtsal, modern, hesaplama, deney, biyoteknoloji, manüplasyon, moleküler,

Anasayfa                                    Mühendislikler                            Mühendislik Hakkında                 Hakkında                          İletişim                        Mühendis Olma Yolunda